Ik weet nog dat ik Google ontdekte. Het web was nog een beetje een rommeltje, en ik zocht tot dan toe met een zoekmachine genaamd Altavista. Google, dat vooral een hele witte en simpele pagina was kon van alles vinden. Dingen vinden die Altavista nooit zou kunnen vinden. Het tweede ‘wow’ momentje was jaren later bij de introductie van GMail waar je op een wachtlijst kon komen voor een e-mailbox van wel 1.000 MB. Ter vergelijking: Hotmail boodt toen 5 MB aan.

Sindsdien zijn de hoeveelheden ‘wow’ momentjes niet zo groot meer geweest. Tuurlijk had je YouTube, Google Maps, Android en een hele berg andere zooi.

Maar die onverslaanbare zoekmachine werd een rommeltje. Hele zoekresultaten werden bijna zinloos door de enorme berg advertenties en SEO geschreven blogs.

Op sommige termen kon je er vanuit gaan dat je werd opgelicht. Slimme marketeers kochten Google advertenties in en verkochten leads aan schimmige ‘loodgieters’ en ‘sleutelmakers’ die wel snel kwamen bij een lek, of een dichte deur, maar je ook presenteerden met enorme rekeningen.

Google wordt nu afgestraft door partijen als ChatGPT die ook vrolijk op het web kunnen zoeken (en vinden) en deze ontwikkeling gaat zich alleen maar verder doorzetten.

Ondertussen doet de Google Home alleen nog dienst om onze home-automation aan te sturen: door Ok google te zeggen kun je m vragen de lampen in een kamer aan- danwel uit te zetten. De echt inhoudelijke vragen? Die lost ChatGPT wel op.